گالری طلای تاج ماه

عیار طلا

Visits: 16

مفاهیم پایه طلا / از پریا دانشی مدیریت مجموعه ی طلای تاج ماه

اینجا مجله ی طلا و جواهرات تاج ماه است. من سیده پریا دانشی پور از شما دعوت می کنم از فروشگاه آنلاین طلا و جواهرات مجموعه ی طلای تاج ماه بازدید کنید. https://taajmaah.ir/

یکی از مهم‌ترین اصطلاحات رایج بازار طلا، عیار است که نشان‌دهنده میزان خلوص یک قطعه طلا است. از آنجایی که فلز طلا بسیار نرم و چکش‌خوار است، نمی‌توان از آن به صورت خالص استفاده کرد و باید از آلیاژ و ترکیب آن با فلزات دیگر استفاده کرد و اینجاست که مفهوم عیار مشخص می‌شود.

در بازار طلای ایران، انواع عیار طلا وجود دارند و هر یک برای ساخت زیورآلات، استفاده در صنایع و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شوند. در این نوشته از مجله ی طلای تاج ماه مفهوم عیار را به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

عیار طلا چیست؟

عیار طلا (Karat): عیار واحدی است که میزان استفاده از طلای خالص را به نسبت کل وزن قطعه طلا نشان می‌دهد. عیار با عددی بین ۸ تا ۲۴ یا ۳۲۵ تا ۱۰۰۰ نشان داده می‌شود و هرچه عدد عیار طلا بالاتر باشد، قطعه طلا خالص‌تر است.

به عیار، قیراط نیز گفته می‌شود که در زبان انگلیسی-آمریکایی، Karat هم خوانده می‌شود. با همین علت، سمبل عیار، حرف K است؛ به عنوان مثال کد طلای ۲۴ عیار ۲۴k است.

انواع عیار طلا در ایران

”این قطعه طلا چند عیار است؟” سوالی که برای همه ما هنگام خرید طلا پیش آمده است. باید گفت رایج‌ترین انواع عیار طلا در ایران عبارت‌اند از:

  • طلای ۲۴ عیار با خلوص ۱۰۰٪
  • طلای ۲۲ عیار با خلوص ۹۱٪
  • طلای ۲۱ عیار با خلوص ۸۷٪
  • طلای ۱۸ عیار با خلوص ۷۵٪
  • طلای ۱۴ عیار با خلوص ۵۸٪

هم‌چنین عیار طلاهای خارجی موجود در ایران، بسته به کشور ساخت آن متفاوت است. برای مثال عیار طلاهای عربی معمولا ۲۱ و ۲۲ بوده و عیار‌های پایین‌تر مثل ۱۴ مربوط به کشور‌های اروپایی است. 

طلای ۲۴ عیار چیست؟

طلای ۲۴ عیار یا طلای خالص، با هیچ گونه فلز دیگری ترکیب نشده است و به همین خاطر خلوص آن نزدیک به ۱۰۰ است. این طلا رنگی بسیار زردتر و درخشان‌تر از طلاهای دیگر دارد؛ با این حال به خاطر نرمی زیاد در ساخت جواهر آلات از آن استفاده نمی‌شود.

از جمله کاربرد‌های طلای ۲۴ عیار می‌توان به ساخت تجهیزات پزشکی، استفاده در صنایع الکترونیک و تولید شمش و سکه اشاره کرد. شاید جالب باشد که بدانید در تولید برخی از محصولات مراقبت از پوست، از طلای ۲۴ عیار استفاده می‌شود. برای مطالعه بیشتر این نوشته را بخوانید: خواص طلا برای پوست

طلای ۲۲ عیار یا طلای ۹۱۶ چیست؟

طلای ۲۲ عیار، طلایی است که در ساخت آن از ۹۱.۶۷ درصد طلای خالص استفاده می‌شود. این طلا به نسبت طلای ۲۴ عیار محکم‌تر است و از آن برای ساخت زیورآلات استفاده می‌شود؛ اما باید در نظر داشت استحکام آن به قدری بالا نیست که بتوان از آن برای ساخت جواهرات دارای جزئیات یا سنگ‌های بزرگ بهره برد.

طلای ۲۱ عیار یا طلای ۸۷۵ چیست؟

طلای ۲۱ عیار که به طلای کویتی نیز مشهور است خلوصی برابر با ۸۷.۵٪ دارد و بقیه اجزای آن از نیکل، روی و نقره تشکیل شده‌اند. رنگ این طلا درخشان و پررنگ است. اگر دوست ندارید قطعه جواهر شما بسیار به چشم بیاید، بهتر است از خرید طلای ۲۱ عیار خودداری کنید.

طلای ۲۰ عیار چیست؟

طلای ۲۰ عیار، طلایی است که بیشتر در کشور هند استفاده می‌شود و در ایران رایج نیست؛ اما به خاطر ویژگی‌هایی هم‌چون چکش‌خواری و رنگ درخشان در ساخت طلای هندی از آن استفاده می‌شود و طلاسازان سرتاسر جهان به آن علاقه‌مند هستند. به علاوه قیمت به صرفه‌تر طلای ۲۰ عیار باعث شده تا نزد مشتریان طبقه متوسط محبوب باشد.

طلای ۱۸ عیار یا طلای ۷۵۰ چیست؟

طلای ۱۸ عیار رایج‌ترین طلا در ایران است که در سرمایه گذاری طلا و ساخت جواهرآلات بیشترین استفاده را دارد. درصد خلوص طلای ۱۸ عیار برابر با ۷۵٪ است. یعنی در ساخت آن از ۷۵ واحد طلای خالص و ۲۵ واحد فلزات دیگری مثل نقره و مس استفاده می‌شود.

رنگ این طلا، کمی مات‌تر از نمونه‌های ۲۴ یا ۲۲ عیاری است؛ اما قیمت آن نیز به نسبت پایین‌تر است. کد طلای ۱۸ عیار به صورت  ۱۸K،۷۵۰ و ۰.۷۵ مشخص می‌شود.

طلای ۱۷ عیار یا طلای ۷۰۰ چیست؟

طلای ۱۷ عیار تشکیل شده از ۱۷ قسمت طلای خالص و ۷ قسمت فلزات دیگر است که باعث می‌شود خلوص آن در کل برابر ۷۰.۸ باشد. از طلای ۱۷ عیار در طراحی جواهرات قدیمی مثل زنجیر‌های ساعت استفاده می‌شود. مقاومت این نوع طلاها دربرابر خراش بالا است و به همین خاطر برای زیورآلات روزانه انتخاب مناسبی هستند.

جدول عیار طلا

همان طور که دیدیم طلای ۱۸ عیار همان طلای ۷۵۰ است و این دو نام به یک نوع طلا اطلاق می‌شوند. برای اینکه بتوانید نام‌های مختلف عیار طلا را با یکدیگر تطبیق دهید، از جدول زیر استفاده کنید.

عیاردرصد خلوصکد عیارویژگی خاص
۲۴۱۰۰٪خالص‌ترین طلای موجود
۲۳۹۵.۸٪۹۵۸استفاده در صنایع دستی
۲۲۹۱.۶٪۹۱۶ساخت زیورآلات
۲۱۸۷.۵٪۸۷۵طلای کویتی
۱۸۷۵٪۷۵۰رایج‌ترین عیار طلا در بازار ایران
۱۴۵۸.۵٪۵۸۵برخی از حلقه‌های ازدواج
۹۳۷.۵٪۳۷۵کمترین میزان عیار

جدول انواع عیار و درصد خلوص و ویژگی خاص هر یک از طلا‌ها

کدام عیار طلا بهتر است؟

شاید شما هم پس از آشنایی با انواع عیار در قسمت قبل از خود بپرسید: «کدام عیار برای طلا بهتر است؟» برای پاسخ به این سوال باید از خود بپرسید می‌خواهید با این طلا چه کار کنید؟ 

اگر می‌خواهید خرید طلا را به قصد استفاده زینتی امتحان کنید، می‌توانید از طلاهایی با عیار ۲۲ به پایین استفاده کنید. دقت داشته باشید هرچه عیار طلا پایین‌تر باشد، زردی رنگ آن کمتر است و مقاومت آن بالاتر است.

اگر دنبال عیار طلا مناسب برای سرمایه گذاری هستید، این نوشته را بخوانید: کدام طلا برای سرمایه گذاری بهتر است؟

طلای ایران چند عیار است؟

طبق استاندارد‌های اتحادیه طلا و جواهر ایران، همهٔ طلاها باید به صورت ۱۸ عیار در طلافروشی‌ها به فروش برسند و فروش طلایی با عیار کمتر از ۱۸ جرم محسوب می‌شود، مگر اینکه به خریدار اطلاع داده شود.با توجه به این قوانین احتمالاً در خرید طلا به عیار آن توجهی نکرده‌اید. دو نمونه از رایج‌ترین عیارهای طلای موجود طلای ۱۸ عیار و طلای ۲۴ عیار هستند.

برای مطالعه بیشتر در مورد خرید طلای ۲۴ عیار یا ۱۸ عیار به مقاله:‌طلای ۲۴ عیار بخریم یا ۱۸ عیار بخریم؟ مراجعه کنید.

محاسبه درصد خلوص طلا

محاسبه خلوص طلا به دو روش صورت می‌گیرد:

  1. در این روش طلای خالص را ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم، یعنی ۱ کیلوگرم یا ۱۰۰۰ گرم وزن خالصش است. حالا اگر بگوییم طلای ۷۵۰ یعنی از ۱۰۰۰ گرم ۷۵۰ گرم یا ۷۵٪ طلای خالص است و بقیه حجمش آلیاژ به کار رفته در آن است.
  2. در این روش طلا ۲۴ عیار را خالص و همان ۱۰۰۰ در نظر می‌گیریم. بنابراین طلای ۱۸ عیار همان ۷۵۰ یا ۷۵٪ است. به همین صورت با گرفتن یک تناسب ساده می‌توان عیار هر طلایی را به راحتی گفت. مثلا طلای ۱۴k، در حدود ۵۸.۳٪ طلا و ۴۱.۷٪ آن را آلیاژهای دیگر تشکیل داده‌اند.

برای اطلاعات بیشتر این نوشته را بخوانید:روش های عیارسنجی طلا

عیار طلا در کشور‌های مختلف

کشورهای مختلف از طلا با درصد خلوص‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. اغلب در کشورهای عربی از طلا با بیشترین خلوص یعنی ۲۴ عیار استفاده می‌شود. در کشورهای دیگر درصد خلوص طلا بین ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۸، ۲۲ متغیر است. در دنیا، عموما طلای ۱۸‌‌K استفاده می‌شود. با این حال هر کشوری بسته به نوع فرهنگ و سبک زندگی خودش قوانینی در ساخت طلا دارد. همیشه توجه کنید که عیار، هیچ ارتباطی به ساخت، طرح و رنگ طلا ندارد.

عیار طلا در شهر‌های مختلف ایران

در کشور ایران از طلای ۱۸، ۲۱و ۲۲ غالبا استفاده می‌شود. معمولاً در شهر یزد از طلای ۲۰ عیار استفاده می‌شود. شهرهای جنوبی کشور از طلای ۲۱ و ۲۲ عیار استفاده می‌کنند زیرا معتقد هستند که طلا باید زرد و درخشان باشد. در دیگر شهرهای ایران غالبا از طلای ۱۸ عیار استفاده می‌شود. 

نکته آخر درباره عیار طلا

در این نوشته از مجموعه ی طلای تاج ماه به شما گتفیم مفهوم طلا چیست و چه طور عدد عیار می‌تواند میزان خالص بودن یک قطعه طلا را مشخص کند. در ادامه نیز جدول نام‌های مختلف طلا را با شما به اشتراک گذاشتیم تا بتوانید بفهمید هر عیار طلا به چه معنایی است. اگر هنوز هم سوالی درباره مفهوم عیار دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول:

فرق طلای ۱۷ عیار با ۱۸ عیار چیست؟

تفاوت طلای ۱۷ عیار با ۱۸ عیار در درصد خلوص آن‌ها است؛ طلایی با عیار ۱۸، ۵ درصد طلای خالص بیشتری از طلایی با عیار ۱۷ دارد. یعنی ناخالصی طلای ۱۷ عیار بیشتر است.

بالاترین عیار طلا چیست؟

بالاترین عیار طلا در جهان ۲۴k است که خلوص آن برابر با ۹۹.۹٪ است. این طلا ظاهری نرم دارد و معمولا از آن در ساخت زیورآلات استفاده نمی‌شود.

طلای مکه چند عیار است؟

عیار طلای رایج در عربستان معمولاً ۲۲k برابر با ۹۱۶ است. در ساخت ۱ گرم طلای عربستان از ۹۱ واحد طلای خالص و ۹ واحد فلزات دیگر استفاده می‌شود.

مجموعه ی طلای تاج ماه

کلمات کلیدی:

مجموعه ی طلا ی تاج ماه، طلافروشی، طلاسازی، طلا و جواهر، طلای دست دوم، طلای بدون اجرت، طلا ، طلافروشی شیراز، طلای آب شده ، سرمایه گذاری ، طلا محلی ، طلا عربی ،طلا اماراتی ، طلا کویتی، طلا بحرینی ، گالری طلای تاج ماه ،دستبند ،گردنبند، سرویس طلا ،طلا کم اجرت، تاج طلا ، تاج ، تاج ماه ، گوشواره ،طلا لری ،سکه ،سکه جدید، سکه طرح قدیم ،سکه بهارآزادی ،سکه عادی ،طلا در بورس ، دلار،طلا در بورس ، زنجیر، قیمت لحظه ای طلا ، نرخ لحظه ای طلا

مقالات مرتبط از مجله ی تاج ماه

    صفحه اصلی

      عیار طلا

سرمایه گذاری طلای آب شده

چرا طلای دست دوم نخریم؟

روش‌ها و نکات سرمایه گذاری در طلا با پول کم

خرید طلای دست دوم (بدون اجرت )

طلای آب شده بهتر است یا دست دوم؟

تیتانیوم یا طلا؟

اهمیت استفاده طلا برای خانم ها

آبکاری طلا

نکاتی برای مراقبت ازطلا و جواهرات

معرفی انواع زنجیر طلا

انواع اکسسوری طلا

انواع سنگ و جواهر

معرفی طرح های سنتی و محلی تاج ماه

سیده پریا دانشی پور

پریا دانشی